Woda kolońska

Recepturę Aqua Mirabilis, bo tak pierwotnie nazywała się woda kolońska, opracował u schyłku XVII w. i opatentował w 1727 r. Gian Paolo Feminis, golibroda, Włoch zamieszkały w Kolonii. W wytwarzaniu pachnidła pomagał mu siostrzeniec, Giovanni Maria Farina (Johann Maria Farina), który był perfumiarzem. W 1709 r. J. M. Farina założył w Kolonii fabrykę perfum, która dziś jest najstarszą na świecie. Wyprodukowanej przez siebie wodzie toaletowej, o unikalnym zapachu, nadał nazwę: „Eau de Cologne” na cześć swojej nowej ojczyzny.

W liście do brata Farina opisał stworzony przez siebie zapach następująco:

Mój zapach przypomina włoski, wiosenny poranek po deszczu; pomarańcze, cytryny, grejpfruty, bergamotkę, cytron oraz kwiaty i zioła, rosnące w mojej ojczyźnie.

W produkty Fariny zaopatrywały się w XVIII wieku niemal wszystkie europejskie dwory królewskie i książęce, począwszy od króla pruskiego Fryderyka Wilhelma I Hohenzollerna, poprzez cesarzową Marię Teresę Habsburg, króla Francji Ludwika XV Burbona, włącznie z królem Polski, Stanisławem Augustem Poniatowskim.

Zakład Farina

Dzięki wynalazkowi Fariny Kolonia stała się w XVIII wieku sławnym miastem perfum. Dla uczczenia jego pamięci na wieży ratusza miejskiego umieszczono figurę przedstawiającą postać Johanna Marii Fariny. Jego syn, Jean-Marie Farina w 1806 r. otworzył salon perfum w Paryżu i stał się głównym dostawcą pachnideł na dworze Napoleona I.

Woda kolońska

Pojawienie się wody kolońskiej zrewolucjonizowało spojrzenie osiemnastowiecznych Europejczyków na kwestię codziennej toalety. Woda kolońska (Eau de Cologne, w skrócie EdC) to rodzaj wody toaletowej, kilkuprocentowy alkoholowy roztwór olejków eterycznych w alkoholu o stężeniu około 80%. Woda kolońska zyskała światową sławę jako produkt o uniwersalnej nucie zapachowej dla mężczyzn i kobiet.

Oryginalne wody kolońskie są kompozycjami cytrusowo-ziołowymi. Na ich bukiet składają się cztery podstawowe nuty zapachowe: bergamotka, neroli, rozmaryn i lawenda, które w zależności od pożądanego efektu uzupełnia się o dodatkowe akordy aromatyczne. Składniki preparowane specjalnymi technikami powinny być dobrane w odpowiednich proporcjach, by zapewnić niepowtarzalny efekt odświeżenia i rozwijać swój bukiet w sposób właściwy produktom.

Reklama Przemysławki HEZA

Woda kolońska używana jest najczęściej rano, na co dzień, do pracy. Stosowana po goleniu działa odświeżająco i pobudzająco do działania. Dla wielu mężczyzn kilka kropli wody kolońskiej jest zwieńczeniem porannych przygotowań. Dzięki temu, że woda kolońska jest znacznie bardziej ulotna niż perfumy, zapach nie przytłacza otoczenia, jest jednak dyskretnie wyczuwalny. Mężczyźni używający dobrej jakościowo wody są odbierani przez kobiety jako bardziej atrakcyjni i cieszą się zdecydowanie większym zainteresowaniem, niezależnie od tego w co są ubrani.