Historia Przemysławki

Historia produkcji wody kolońskiej Przemysławka sięga już 1919 roku, co czyni ją jedyną polską wodą kolońską cieszącą się tak długą tradycją i uznaniem. Po 100 latach istnienia Przemysławki niezmiennie kojarzona jest z klasyką fryzjerstwa męskiego.

Dedykowana mężczyznom ceniącym sobie subtelną elegancję, o lekkim i świeżym zapachu, zaczęła być właśnie produkowana już w 1919 roku w Poznaniu przez Henryka Żaka – Wielkopolanina pochodzącego z Czempinia. Dzięki swej tonacji, w której zauważalny jest zapach owoców cytrusowych, który przeplata się z ziołową nutą i szczyptą aromatu egzotycznego drewna, bardzo szybko zaczęła zdobywać popularność. Zapach został oceniony przez nabywców jako idealny na każdą porę dnia. Doskonale sprawdzał się w porannych godzinach, jak i podczas wieczornych spotkań. Bardzo długo zapewniał uczucie świeżości i czystości.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska była krajem ożywionym duchem odnowy i artystycznych poszukiwań. Przemysławka bardzo szybko stała się jedną z najpopularniejszych wód kolońskich. Już pod koniec lat dwudziestych była polecana przez samego Jana Kiepurę (1902-1966), polskiego śpiewaka i aktora.

Historia Przemysławki

Henryk Żak rozwijał swoją Fabrykę Perfum, Kosmetyków i Przetworów Chemicznych. Pierwotnie ulokowana przy Starym Rynku 44 w Poznaniu, przeniesiona została później do obszernych lokali i hal fabrycznych przy ul. Bukowskiej 37. Ostatecznie w związku z dalszym wzrostem popytu i potrzebą unowocześniania w 1936 r. produkcja została przeniesiona do nowo wybudowanych gmachów fabrycznych – Zakłady Przemysłowe Poznań-Wschód przy ulicy Gnieźnińskiej 32. Produkty firmy Henryka Żaka cieszyły się wielkim zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale również eksportowane były do Ameryki, Chin, Indii, Egiptu, Palestyny czy kolonii afrykańskich.

Okres wojenny zahamował ekspansje firmy Żaka. Od 1949 zakład został przejęty przez zarząd państwowy, który od tego momentu sprawował kontrolę nad produkcją kosmetyków. Wówczas w Polsce panowała powszechna tendencja koncentracji produkcji, która doprowadziła z czasem do przyłączenia zakładu do poznańskiej Fabryki Kosmetyków Lechia Przedsiębiorstwo Państwowe. W roku 1965 po połączeniu z Poznańskimi Zakładami Przemysłu Tłuszczowego nazwę firmy zmieniono na Fabryka Mydła i Kosmetyków Lechia.

Historia Przemysławki
Historia Przemysławki

W późniejszych latach przedsiębiorstwo zmieniło nazwę po raz kolejny na Fabryka Kosmetyków Pollena-Lechia Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. Pomimo zawirowań, Przemysławka była cały czas popularna. O wierność receptury przez wiele lat dbał były pracownik Henryka Żaka, Mieczysław Jastrzębski.

Później w historii Polski nastał okres przełomu i prywatyzacji. W latach 90. Pollena-Lechia objęta została Programem Powszechnej Prywatyzacji. We wrześniu 1997 r., Pollena-Lechia oraz Beiersdorf AG podpisały umowę inwestycyjną, na mocy, której Beiersdorf AG stał się udziałowcem spółki. W listopadzie 1997 roku nazwę firmy zmieniono na Beiersdorf-Lechia S.A. Niespełna rok później, bo w 1998 roku, wszelkie prawa do technologii, receptury i marki Przemysławka zostały wykupione przez Przedsiębiorstwo Farmaceutyczno-Chemiczne Synteza z Poznania.

Obecnie Halina Sybilska, autorka kompozycji zapachowej Pani Walewska, uczennica Mieczysława Jastrzębskiego, współpracuje z firmą Synteza i dba o właściwą recepturę wody kolońskiej Przemysławka.

Przemysławka – legendarna woda kolońska

Dziś, po prawie 100-latach swojego istnienia, Przemysławka znów zyskuje na popularności. Szczególnie doceniana jest przez prężnie rozwijające się fryzjerstwo męskie, a w szczególności zawód barberów. Istotne są tutaj pozytywne skojarzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie, nawiązanie do polskości i tradycji oraz niezmienny, wyjątkowy zapach.

Przemysławka jest do kupienia w swojej tradycyjnej formie lanej oraz wersji z atomizerem, wprowadzonej w 2018 roku.